Нормативна база щодо запобіганню булінгу

 

1. Наказ МОН України від 01 лютого 2010 року № 59 "Про вжиття заходів щодо запобігання  насильству над дітьми"

2.     Закон України від 18.12.2019 року  № 2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)»

3.    Стаття 172 Кодексу про адмінправопорушення передбачає штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 - 1700 грн.) або громадські роботи від 20 до 40 годин, якщо цькували вперше, від 40 до 60 годин, якщо дії вчинили повторно, або знущалась група осіб.

4.  Наказ МОН України від 28 грудня 2019 року № 1646 «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти»

 

ТЕЛЕФОНИ ДОВІРИ

ДИТЯЧА ЛІНІЯ - 116 111 АБО 0 800 500 225 (З 12.00 ДО 16.00);

 

ГАРЯЧА ТЕЛЕФОННА ЛІНІЯ ЩОДО БУЛІНГУ - 116 000;

 

ГАРЯЧА ЛІНІЯ З ПИТАНЬ ЗАПОБІГАННЯ НАСИЛЬСТВУ - 116 123 АБО 0 800 500 335;

 

УПОВНОВАЖЕНИЙ ВЕРХОВНОЇ РАДИ З ПРАВ ЛЮДИНИ - 0 800 50 17 20;

 

ПОВНОВАЖЕННЯ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ З ПРАВ ДИТИНИ - 044 255 76 75;

 

ЦЕНТР НАДАННЯ БЕЗОПЛАТНОЇ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ - 0 800 213 103;

 

Національна поліція України - 102.

 

9 січня 2019 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню

 

Булінг (цькування) - це діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров'ю потерпілого.
Типові ознаки булінгу (цькування) такі:

·        систематичність (повторюваність) діяння;

·        наявність сторін - кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);

·        дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

 

Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) у дошкільному  підрозділі та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)

1.     Заяву про випадки булінгу у закладі освіти має право подати будь-який учасник освітнього процесу.

2.    Заява подається керівнику закладу освіти відповідно до Закону
України «Про звернення громадян».

3.    Здобувач освіти, який став свідком булінгу у закладі, зобов'язаний
повідомити про це вихователя, практичного психолога.

4.     Педагог або інший працівник закладу освіти, який став свідком булінгу або отримав повідомлення про факт булінгу від здобувача освіти, який був свідком або учасником булінгу, зобов'язаний повідомити заступника директора по д/п про цей факт.

5.    Якщо випадок цькування був єдиноразовим, питання з налагодження мікроклімату в дитячому середовищі та розв'язання конфлікту вирішується у межах дошкільного підрозділу учасниками освітнього процесу.

6.    Заступник директора по дошкільному підрозділу ставить до відома керівника закладу, який розглядає звернення про випадок булінгу.

7.    У день подання заяви про випадок булінгу керівник видає наказ про  створення комісії для проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб.

8.    До складу комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) (далі – Комісія) входять педагогічні працівники (у тому числі практичний психолог), батьки постраждалого та булера, заступник директор по дошкільному підрозділу, керівник закладу, інші зацікавлені особи.

9.     Розглянувши письмову заяву, керівник закладу освіти скликає засідання комісії з розгляду випадків боулінгу (цькування) і окреслює подальші дії.

10.               Комісія протягом однієї доби проводить розслідування та приймає відповідне рішення.

11.               За умови визнання Комісією, що це був булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварка, тобто відповідні дії носять системний характер, керівник освітньої установи протягом однієї доби повідомляє у уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Служба у справах дітей.

12.               У разі не визнання Комісією факту булінгу (цькування) і незгоди з результатами рішення потерпілим (його представником), керівник закладу рекомендує постраждалому (його представнику) звернутись із заявою до органів Національної поліції  України.

13.                      Рішення Комісії реєструється в окремому журналі (паперовий вигляд) з оригіналами підписів усіх її членів.

14.                      Кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), за наявності — спостерігачі зобов’язані виконувати рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти.

 

Зразок заяви:

    

                                                                               Директору ЗПШ «Барвінок»

                                                                  Альбіні ЛИСЕНКО

                                                                 від кого:

 

ЗАЯВА

Доводжу до вашого відома, що останім часом моя донька (син) П.І.Б. постійно зазнає морального та фізичного тиску з боку .........( ім'я образника). Прошу терміново розібратися в ситуації що склалася.                                                                                                                                                              

 

 

 

дата                                                                                                  підпис

Посилення на публікацію про боулінг вихователя-методиста дошкільного підрозділу – Огієнко О.М. В презентації висвітлено: що таке булінг, типові ознаки булінгу, види булінгу, порад, порядок реагування на доведені випадки булінгу, завдання комісії тощо. 

https://vseosvita.ua/library/prezentacia-na-temu-buling-429864.html